Bloodshot. Akční sci-fi, které nabízí pohled do budoucnosti lidstva. Nechci vám tady převyprávět děj filmu, protože to se můžete dočíst na mnoha jiných stránkách, ale spíše podat můj pohled na dilemata, která se ve filmu objevují.
Lidstvo kráčí kupředu a společně s tím souvisí i pokrok nejen v technologiích a medicíně, ale celkově v lidském myšlení. Využití moderních technologií s sebou ovšem nese v určitých ohledech i novou zodpovědnost. Asi nikdo z nás nepochybuje, že využití nanotechnologií je nevyhnutelné a může přinést i velkou revoluci nejen v medicíně. Již dnes medicína využívá nanočipy pro studium lidské DNA, chirurgové ji používají při operacích a mnoho dalších medicínských oborů si od nanotechnologie slibuje lepší budoucnost.
Jak daleko jsme však od toho, kdy nám tyto nanočástice budou kolovat v krvi, pomáhat při hojení ran nebo, pokud zajdeme do většího extrému, nás budou činit nezranitelnými či dokonce nesmrtelnými? A co by toto přineslo v celosvětovém měřítku?
Válka, jíž se účastní „vylepšení“ vojáci by náhle získala úplně jiný rozměr. Ano v prvotní fázi by jistě byla krutější a drastičtější a plná způsobů, jak zastavit nepřátelskou armádu „nesmrtelných“. Ale nepřineslo by to v budoucnu lepší život, kdy již nebude za co válčit? Ano můžeme namítat, že vždy si lidstvo najde záminku k válce, ale pokud lidé budou takřka nesmrtelní, tak válka, jakou známe dnes, již nebude v očích lidí znamenat bolest a smrt.
Na opačné straně však stojí stránka etiky, která je neméně důležitá a rozhodně má co mluvit do výsledků. Vývoj samozřejmě musí jít kupředu, ale musí být pod kontrolou. Jakmile se technologie dostane do rozporu s morálkou člověka, je na čase vykročit zase jiným směrem.
Dle mého názoru je horší scénář bionického vylepšování lidí, kdy lidé získávají schopnosti, které jiní nemají. Ano bionická protetika v současné době zachraňují životy lidí, kteří přišli o některou z končetin a díky těmto „vylepšením“ se mohou opět plnohodnotně zapojit do lidského života. Ale pokud bude toto zneužito k tvorbě vylepšených armád, čeká nás, řekla bych, soumrak lidského žití. A je toto to, co chceme?
Na toto téma se dá diskutovat celé hodiny. Chtěla jsem jen upozornit na problematiku, která je námětem mnoha soudobých filmů, které ukazují budoucnost. Ale co když to jednou opravdu naše budoucnost bude? Opravdu si toto přejeme?
Věda by nikdy neměla zasahovat do aspektu svobodné lidské vůle a už vůbec ne upravovat myšlenky lidí. Technologie je sice fajn, ale vždy by měla být použita ve prospěch lidstva, protože jak se říká, svoboda člověka končí tam, kde začíná svoboda jiného.

0 Comments